Sűrű ez a hét a szociális szakma szempontjából. Túl vagyunk többek között két szakmai konferencián, egy petíció átadásán, a szociális területen dolgozók bérezése ügyében és Bende Anna kitűntetésén is. Önkényesen utóbbit helyezem most a figyelmem kereszttüzébe. Ezzel nem akarom elvitatni a rendszer szintű problémák súlyát és a megoldásuk melletti kiállás óriási jelentőségét, erről szó sincs, sokkal inkább egy hasonlóan fontos, ám kissé elhanyagolt kérdésre hívnám fel a figyelmet.
Anna „elmondása szerint az aktivizmus és a szociális munka nem választható szét, és ebből adódóan ugyanazért aktivista, amiért szociális munkás is: „mert egy igazságosabb és egyenlőbb világban szeretne élni”.
A fenti idézet egy fontos dologra világít rá. Arra, hogy mennyire fontos, hogy tisztázzuk magunkban, hogy miért is köteleztük el magunkat a szakmánk mellett. Egyszer régen, réges-régen vagy talán mégsem olyan régen, de a szociális szakmátok kezdetén ti milyen belső indíttatások miatt veselkedtetek neki a segítő szakmának? Mi volt a világot megrengető célotok, ha volt ilyen? Szeretném, ha minél több történet összegyűlne azért, hogy ezzel emlékeztessük egymást arra, hogy mit is szeretnénk legbelül, hogy miről is szóljon ez a szakma.
És ha már jól belelendültünk a kérdések megválaszolásába jöhet egy nehezebb kérdés is. Hogy érezzük a mindennapi életünk, munkánk során mit teszünk a szakmai céljaink, esetleg ideáink megvalósítása érdekében? Kellemes, az ideák rózsaszín világából a földre visszarángató kérdés ez. Vagy mégsem? Ha megnézzünk Anna példáját, valahogy úgy tűnik, hogy ő a szakmai elveit szem előtt tartva dolgozik, és nem csak, hogy dolgozik, de ezzel ki is vívja a szociális szakma megbecsülését. És úgy gondolom, sokan mások is vannak, akik példaként állhatnak előttünk abban, hogy hogyan is kövessük el azt a bravúrt, hogy a szociális szakmában dolgozva ne kelljen feladnunk a szakmai elveinket. Ilyen,- ha már annyira bevett kifejezés a szakmában- „JÓ GYAKORLATOK” megosztására is buzdítok mindenkit, hogy ezzel is megerősítsük egymást abban, hogy ez nem egy lehetetlen küldetés! És a szakmánk mégsem olyan, mintha mi játszanánk Joel Fleischmannt a „Miért éppen Alaszka” című sorozatban, aki a világvégén Alaszkában kényszerül dolgozni, mert nem olvasta el a szerződésében az apró betűs részt.
A Szoclámpás csoport még 2012-ben készített egy videót arról, hogy „miről szól a Szociális munka szerintünk”. Igyekeztünk jó példákat összegyűjteni a teljesség igénye nélkül ennek a kérdésnek a megválaszolására.
Szoclámpás csoport- Kondor Zsuzsa